poniedziałek, 6 stycznia 2014

Motywujące słowa

Uwielbiam cytaty. Oczywiście nie byle jakie i nie wszystkie. Zawsze znajdą się jednak takie, które doskonale opisują obecny stan ducha, pasują do sytuacji czy motywują do działania. Albo też skłaniają do przemyśleń. Dlatego lubię książeczki ze "złotymi myślami" lub motywujące zdania. Mimo że większość ludzi jest (lub uważa się) za wzrokowców, to jednak te krótkie, treściwe zdania potrafią trafić w samo sedno. Szarpnąć strunę, której nie potrafi poruszyć żaden obraz.
Zastanawiałam się jak zbierać ulubione cytaty, aby najpełniej z nich korzystać. Zaczęłam od zapisywania na karteczkach, które przylepione do mebli, przypięte do tablicy krokowej rzucały się w oczy, by przypominać o tym co ważne. W miarę jak znajdywałam więcej takich zdań, stwierdziłam że trzeba je utrwalać inaczej, bardziej systematycznie, ale tak bym miała do nich stały dostęp i mogła z nich czerpać, tak jak dotąd. Wtedy przypomniało mi się, że w kieszonkowym kalendarzu którego używam na co dzień, do zapisywania spotkań itp znajduje się też kilka stron z sentencjami. Nie pozostawało mi nic innego jak samodzielnie uzupełnić kalendarz słowami, które zbieram. Na wolnych kartkach wpisałam na kilka stron do przodu maksymę na każdy tydzień. Czasem bardzo mnie zaskakiwały swoją trafnością, kiedy przychodził tydzień z danym zdaniem. Mój kalendarz na 2014 jest już zapełniony dobrymi słowami na każdy tydzień.
Oto kilka zdań, które ostatnio podobają mi się szczególnie mocno:

- Musisz najpierw wygrać w umyśle, zanim wygrasz w życiu (John Addison)
- You're a ghost driving a meat, coated skeleton, made from stardust, what do you have to be scared of? 
- Piekło jest rajem oglądanym z drugiej strony (Umberto Eco)

Inspiracje znajduję w czytanych książkach, aplikacjach na facebooku, czasami znaczące słowa wypowiada ktoś z moich bliskich lub zjawiają się w mojej głowie. Łączy je jedno - pomagają żyć głębiej, lepiej i mocniej.
Niektórzy śmieją się, że takie wzniosłe słowa są zbyt patetyczne i brzmią żałośnie, nie przystają do szarości dnia codziennego. Część z nich również uważam za banały i puste slogany. Właściwie wszystkie byłyby bez znaczenia, gdyby nie to że sami tym słowom znaczenie nadajemy postrzegając je przez pryzmat własnych przemyśleń i doświadczeń.
Dla kogoś innego równie motywujące jak dla mnie słowa, mogą być obrazy, zdjęcia, muzyka. Pozostaje tylko odkryć to dla siebie.

2 komentarze:

  1. Znajdowanie, dostrzeganie i rozumienie ważnych słów to wyjątkowa umiejętność. Masz ją :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapisywanie "złotych myśli" to dobra rzecz, zwłaszcza, że pamięć jest krótka, a myśli ulotne :)
    Mój ulubiony cytat pochodzi z dramatu "Rosencrantz i Guildenstern nie żyją" - „A man talking sense to himself is no madder than a man talking nonsense not to himself”.

    OdpowiedzUsuń