piątek, 6 grudnia 2013

Słowa, które leczą

Istnieje kategoria bajek, które nazywamy terapeutycznymi. Pisane są głównie z myślą o najmłodszych. Na księgarnianych półkach znaleźć możemy zbiory takich opowieści, najbardziej znaną z polskich autorek jest Maria Molicka. Bajka terapeutyczna może pomóc dziecku poradzić sobie z jakimś problemem. Dlatego najlepsze są bajki pisane indywidualnie dla konkretnego malucha, które uwzględniają jego cechy charakteru, skład rodzinny, sytuację życiową. Możemy sami modyfikować opowieść stworzoną przez terapeutę lub zbudować ją od podstaw. 
Brałam udział w kursach pisania takich bajek, ponieważ  rządzą nimi pewne reguły. Za pomocą metafory autor przedstawia trudność z jaką boryka się dziecko, oraz opisuje jak można sobie z tym poradzić. Dzieci lubią słuchać bajek, więc za ich pomocą łatwiej jest poruszyć nawet trudne tematy. Bajki terapeutyczne mogą pomóc w przezwyciężeniu traum, jak np. żal po stracie kogoś bliskiego, ale też pokazują jak poradzić sobie ze strachem w codziennych sytuacjach np. przed wizytą u dentysty. Są też takie, które wspierają pozytywne zmiany w rozwoju dziecka. 
W najbliższych dniach przedstawię Wam kilka tego typu bajek, które napisałam z myślą o znanych mi dzieciach. Może znajdziecie w nich coś dla siebie :) 

2 komentarze:

  1. Nigdy nie zdarzyło mi się czytać bajek terapeutycznych, brzmią ciekawie zwłaszcza, że tak jak piszesz często dotyczą konkretnego dziecka, jego lęków, problemów, obecnego stanu emocjonalnego. Stąd dużo łatwiej mu się utożsamić z bohaterem i tym samym pokonać strach. Wspomniałaś o bajkach, "które wspierają pozytywne zmiany w rozwoju dziecka". To znaczy, na czym one polegają? Że tak to ujmę (gdyż moja wiedza w tym jest znikoma) - dziecko lubi tańczyć, więc bajka opowiada o jakiejś postaci, która lubi tańczyć i dzięki temu się rozwija?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mniej więcej tak to wygląda jak opisałaś, ale częsciej chodzi o zmianę jakiegoś negatywnego zachowania np. dziecko często kłamie, więc opowieść jest o bohaterze który też lubi kłamać, a w trakcie bajki pod wpływem różnych wydarzeń zmienia swoje zachowanie.

      Usuń